نگارش توصیه نامه یا Recommendation letter - مرکز ترجمه تخصصی آمارد
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۰۳
new translation order

amrdtarjome telegram channel

amrdtarjome telegram support
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:

نگارش توصیه نامه یا Recommendation letter


توصیه نامه یا Recommendation Letter معمولا  یکی از الزامات دانشگاهها و سایر موسسات حهت پروسه پذیرش تحصیلی یا کاری می باشد. به عنوان نمونه  در مورد پذیرش تحصیلی در مقطع PhD معمولا 2 تا 3 توصیه نامه مورد نیاز می باشد. نحوه دریافت این توصیه نامه ها از دانشجو می تواند به روشهای مختلف باشد:


1- یا از طریق بارگذاری اسکن توصیه نامه تکمیل شده توسط استاد به همراه سایر مدارک در پروسه پذیرش توسط دانشجو


2- یا از طریق دریافت مشخصات شخص توصیه کننده از دانشجو و ارسال ایمیل توسط دانشگاه یا موسسه به استاد جهت دریافت توصیه نامه به صورت مستقیم


3- درخواست توصیه نامه به صورت مهر و موم شده از استاد و ارسال توسط پست به دانشگاه


معمولا بسیاری از اساتید فرصت کافی جهت نگارش متن توصیه نامه را ندارند لذا معمولا نیاز است تا حداقل متن اولیه توصیه نامه توسط دانشجو نگارش شود.


تعریف توصیه نامه 

به عبارت ساده ­تر، توصیه ­نامه نامه ­ای است که در جهت حمایت و تایید شخص متقاضی مطالبی را بیان می­کند.  معمولا شخصی که توصیه ­نامه را می ­نویسد یک رابطه علمی یا کاری با متقاضی دارد.  توصیه ­نامه باید شامل یک ارزشیابی کاملا مستند باشد و مدارک و شواهد کافی برای کمک به تصمیم­ گیری کمیته انتخاب ارائه دهد. 


گام به گام نگارش توصیه نامه ( در ادامه در نظر گرفته شده است که توصیه نامه توسط استاد یا کارفرمای شما نگارش می شود)


باید برای هدف خاصی نوشته شود: در مورد قابلیت­های علمی و ویژگی­های شخصی متقاضی صحبت کند، گرچه بسته به نوع و ماهیت درخواست متن نامه متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، توصیه ­نامه­ برای متقاضی تحصیلات تکمیلی باید فقط روی دانش علمی فرد متمرکز باشد، در حالی که توصیه ­نامه برای متقاضی موقعیت کاری غیرعلمی باید در مورد طیف گسترده ­ای از ویژگیها و تجارب صحبت کند، مانند فعالیتهای فوق ­برنامه یا تجربه ­های کاری. 


باید تصویری کلی از متقاضی ارائه دهد: ویژگیهای شخصی، عملکرد، تجربه، نقاط قوت، قابلیت­ها و تعهدات حرفه­ای فرد. از توصیه ­نامه می­توان برای توضیح در مورد ضعف­ها یا ابهامات سوابق دانشجویی استفاده کرد. در صورت لزوم و پس از مشورت با دانشجو، می ­توان بیماری خانوادگی، مشکلات مالی یا عوامل دیگر مربوط به فرد را ذکر کرد.


نامه حدودا باید یک صفحه باشد و عموماً از سه بخش تشکیل شده باشد: بخش آغازین، متن اصلی و بخش انتهایی.


ظاهر و نگارش حرفه ­ای نامه شما در پذیرش افراد موثر است. به جای دست نویسی، حتما نامه را تایپ کنید. برای خطاهای تایپی و گرامری آن را با دقت بخوانید و ویرایش کنید.  وابستگی خود به فرد متقاضی را واضح و صریح بیان کنید. اطلاعات تماس خود و بازه ­های زمانی که می­توان با شما تماس گرفت را ذکر کنید. آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل را حتما درج کنید (در صورت وجود). معمولا دانشجویان به شما یک فرم یا پاکت نامه  با مهر و موم آدرس­دار ارائه می­ دهند (بر حسب درخواست دانشگاه) تا بتوانید از طریق پست مستقیم (ایمیل) نامه را به دانشگاه، برنامه یا شغلی که دانشجو متقاضی آن است بفرستید. 


اگر بعد از بررسی دقیق نقاط قوت و ضعف متقاضی، نمی توانید توصیه نامه مفیدی برای او بنویسید، لازم است که با دانشجو گفتگوی صادقانه ­ای داشته باشید و آنها را از تصمیم خود مطلع کنید. علاوه بر این، در مورد اینکه چرا نمی توانید این کار را کنید به فرد متقاضی بگویید.

 

برای نوشتن توصیه­ نامه به چه چیزهایی نیاز دارید


جلساتی با دانشجو ترتیب دهید و از دانشجو بخواهید موارد زیر را ارائه دهد:


·        رزومه کاری یا CV

·        کپی یا اسکن ریز نمرات 

·        کپی یا اسکن مدرک دوره

·        توضیح در مورد اهداف حرفه ­ای دانشجو یا نوع شغل یا دانشگاهی که او امیدوار است وارد آن شود

·        لیستی از دستاوردهای دانشجویی

·        هر موضوع پیشنهادی که دانشجو می­خواهد در نامه به آن پرداخته شود

·        آخرین مهلت زمانی توصیه ­نامه

·        کپی تالیفات یا مقالاتی که می­خواهد ضمیمه شود یا انگیزه نامه برای گرفتن بورس تحصیلی

·        هر نوع اطلاعات در مورد کمک هزینه تحصیلی، درخواست، شغلی که دانشجو متقاضی آن است

·        تکمیل فرم­های مخصوص توصیه ­نامه یا پرسشنامه (در صورتی که برای نویسنده نامه مهیا شده باشد) قبل از موعد مقرر توصیه ­نامه

·        آدرس و ترجیحاً پاکت نامه  (خطاب به شخصی که توصیه نامه را می­خواند)

·        شماره تلفن و نشانی محلی که بتوان به دانشجو دسترسی داشت


بيشتر بدانيد: پنج اصل اساسي و مهم كه قبل از نوشتن CV مي بايست بدانيد

 

 

اغلب از دانشجویان متقاضی مقاطع تحصیلات تکمیلی خواسته می­شود که توصیه ­نامه نوشته شده را نخوانند. اگر دانشجو درمورد این تصمیم سوالی دارد می­توانید خاطرنشان کنید که بهتر است محرمانگی نامه حفظ شود. همچنین، در نامه ­های محرمانه برخی از نویسندگان توصیه­ نامه بهتر می­ توانند در مورد دانشجویان خود صحبت کنند.  در حین بیان این نکات، حتما تصریح کنید که تصمیم گیری با خود دانشجو است. 

سعی کنید نامه را در اسرع وقت بعد از تدریس یا کار با دانشجوی مورد نظر بنویسید زیرا تفکرات شما در مورد وی (دانشجو) تازه و به ­روز است.  شما می­توانید دانشجویان را تشویق کنید که درخواست خود را زودتر انجام دهند، به جای اینکه صبر کنند تا به سال بالاتر بروند. این توصیه نامه های اولیه را در فایلهای شخصی خود نگهداری کنید (برای مراجعه بعدی). 


فرمت توصیه ­نامه و  آنچه که باید در آن درج شود


با توضیح در مورد اینکه چه مدت است که شخص را می­شناسید و در چه جایگاهی قرار دارید شروع کنید. تاریخ دروسی که دانشجو با شما گذرانده است و یا تاریخ اشتغال و همکاری او با شرکت شما و جزئیات مربوط به نحوه تعامل خود با فرد را ذکر کنید. با شرح مهارت­ها و عملکرد فرد و قابلیت هایی که وی را واجد شرایط شغل پیشنهادی کارفرمای جدید یا دانشگاه تحصیلات تکمیلی می­سازد ادامه دهید.  با شرح خلاصه ­ای از اینکه چرا این فرد را توصیه میکنید پایان دهید. 


برای نوشتن یک نامه کاملا مستند، لازم است که موارد زیر در خاطر داشته باشید:

·        نامه را با توضیح در مورد نحوه آشنایی با فرد متقاضی و مواردی که براساس آن ارزیابی می­کنید شروع کنید.  در چه موقعیت و جایگاهی فرد را می­شناسید؟  برای چه مدت؟  چقدر بهم نزدیکید؟

·        در مورد خودتان و میزان شناخت شما از متقاضی بگویید: آیا او در کلاس، سمینار شما بوده است؟ آیا در یک محیط کاری بر این شخص نظارت داشته ­اید یا با هم همکار بوده ­اید؟  آیا آشنایی شما طی چند سال ادامه دار بوده است؟  نوشتن نامه با سربرگ بخش / شرکت صحت گفته های شما را نشان می­دهد.

·        در ارزشیابی توانایی­های ذهنی دانشجو سعی کنید متقاضی را با اصطلاحاتی توصیف کنید که نقاط قوت یا ویژگیهای فردی او را بازگو کند.  متقاضی افکار خود را چگونه سازماندهی می کند و با آنها ارتباط برقرار می­کند؟ چه مدرک و شواهدی در مورد قابلیت اطمینان، توانایی سازمانی و مهارتهای تحلیلی متقاضی دارید؟ برای تاکید بر نقاط قوت متقاضی، گفته های خود را با نمونه هایی مانند مقالات، امتحانات، ارائه کلاسی یا عملکرد در یک پروژه بیان کنید.


بيشتر بدانيد: نگارش یک انگيزه نامه (SOP) موفق: ۲۶ گام برای نگارش یک انگیزه نامه برتر و حرفه ای  


·        این تصور که هر چه از صفات مبالغه آمیز استفاده کنید نامه قویتر خواهد بود اشتباه است. استفاده سنگین از کلیشه ها عموما بی فایده است. نامه تنها زمانی مؤثر خواهد بود که حاوی اطلاعات واقعی در مورد شایستگی­های متقاضی باشد. 

·        اگر اطلاعات کافی برای پاسخ به برخی سوالات مطرح شده یا پیشنهاد شده در نامه درخواستی را ندارید بهتر است اصالت و اعتبار  نامه را حفظ کنید و فقط واقعیت را بگویید. 

·        با کلمات مثبت و صادقانه فرد را معرفی کنید. توصیه نامه ای که تصویر غیر واقعی از متقاضی ارائه می­دهد ارزش چندانی نخواهد داشت.  نوشتن توصیه­ نامه­ با ذکر خصوصیات منفی متقاضی نیز تاثیرات سوء خواهد داشت.

·        توصیه­ نامه را متناسب با جایگاه و موقعیت شغلی بنویسید. نوشتن توصیه­ نامه برای شغل مشاور  باید متفاوت از توصیه نامه برای شغل برنامه نویس کامپیوتری باشد.

·        نظر حرفه­ای خود را در مورد پتانسیل موفقیت متقاضی اعلام کنید. حتماً علت آن را توضیح دهید.

·        نامه شما باید با جمع بندی کوتاه به پایان برسد و محوریت اصلی توصیه نامه شما را بیان کند.

بيشتر بدانيد: نبایدها در نگارش کاور لتر - گام به گام نوشتن یک کاور لتر موفق 


مسائلی که می­تواند به موثر بودن توصیه ­نامه  لطمه بزند.


·        شامل نام دانشگاهی خاص و یا برای مخاطبان متعدد نوشته شده باشد

·        املا نادرست نام متقاضی یا چندین املا برای نام متقاضی در همان نامه وجود داشته باشد

·        چندین نام در متن اصلی نامه ذکر شده باشد که نشانگر کپی نامه ­ای است که قبلاً نوشته شده است.

·        بدون اینکه ابتدا نام قانونی متقاضی ذکر شود از نام مستعار استفاده شود

·        بجای کاغذ سربرگدار، این نامه بر روی کاغذ ساده، سفید تایپ شده باشد.

·        نامه فاقد امضای نویسنده و یا اطلاعات تماس او باشد.

·        نامه فاقد فرم ارزشیابی مناسب باشد که نشان­دهنده تخطی دانشجو به وضعیت محرمانگی نامه است.

·        نامه به جای اینکه بینش مفید، متعادل و واقعی ارائه دهد حاوی تاییده های غیرمنطقی، مبالغه آمیز یا عام است.

راهنمای ثبت سفارش  توصیه نامه


برای ثبت سفارش هم می توانید به صورت آنلاین از سایت ثبت سفارش نمایید هم از طریق واتساپ و تلگرام جهت ثبت سفارش اقدام نمایید.


در قسمت ذیل هزینه نگارش توصیه نامه  را میتوانید مشاهده نمایید


زمان تحویل عادی: 7 روز هزینه یک میلیون 


زمان تحویل نیمه فوری: ۵ روز - هزینه یک میلیون و دویست هزار تومان -


زمان تحویل فوری: ۳ روز  هزینه یک میلیون و چهارصد هزار تومان راهنمای ثبت سفارش از طریق واتساپ و تلگرام


 در صورت تمایل میتوانید از طریق  واتساپ و تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید تا فرمها و موارد مورد نیاز و پیش فاکتور از طریق واتزاپ یا تلگرام برای شما ارسال گردد (شماره تماس پشتیبانی: ۰۹۹۰۰۸۹۰۰۳۲)


Link: https://amardtarjome.com/page/نگارش-توصیه-نامه-یا-Recommendation-letter--32.html

ارتباط با ما سریع

نام و نام خانوادگی *
پست الکترونیکی *
متن پیغام *
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید